“Dua t’u tregoj njerëzve diçka që nuk e dinë: Turqia e ka armatosur seriozisht FSK-në…”; thotë Vuçiq

“Dua t’u tregoj njerëzve diçka që nuk e dinë. Turqia e ka armatosur seriozisht FSK-në…Turqia u ka dhënë raketa anti-tank, dronë, topa me rreze të gjatë. Këto i ka FSK-ja sot”, ka thënë Aleksandar Vuçiq duke folur në emisionin e mëngjesit në Tv Pink teksa u ankua për mbështetjen turke dhe “armatimin serioz” që po ia sigurojnë Forcës së Sigurisë së Kosovës, për të cilën tha se “është kundër të drejtës ndërkombëtare.“Ne refuzuam të blejmë bajraktarë sepse ata ia dhanë Prishtinës. Nuk do të bashkëpunojmë më me ta në këtë. Dronët kinezë, CH-90, na kanë ardhur kohëve të fundit. Brenda pesë muajsh, do të kemi 1 mijë dronë kamikazë që i kemi porositur nga Lindja e Mesme, për të parandaluar një agresor potencial”, ka thënë Vuçiq.“Kurti dëshiron të na ngrejë në luftë dhe ai nuk do të ndalet”, ka thënë Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duke folur rreth ngjarjeve të fundit në Kosovë, derisa thotë se “edhe aktorët kyç perëndimorë e dinë që ai është fajtori”.Vuçiq madje tha për Kurtin se ai “është enverist, marksist dhe anarkist” dhe se “ai dëshiron gjithçka që unë dua ta shmang”.“Kurti nuk do ta formojë Asociacionin, as në një mënyrë e as në një tjetër. Ai e di që Asociacioni duhet të jetë në pajtim me parimet e nënshkruara nga unë dhe Isa Mustafa. Nuk pranon asnjë parim. Ai dëshiron të nga nrejë në luftë. Sepse dëshiron të jetë lider lufte. Është enverist, marksist dhe anarkist. Gjithçka që unë dua të shmang, ai e dëshiron ta bëjë. Dhe tash dëshiron të nga ngrejë në konflikt me NATO-s. Janë tejet të këmnaqur që turqit kanë arritur”, ka thënë Vuçiq.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.