Forcat izraelite të maskuara si gra e mjekë sulmojnë spitalin e Bregut Perëndimor duke vrarë tre palestinezëForcat e armatosura izraelite të maskuar si gra dhe punonjës mjekësorë, të martën kanë sulmuar një spital në Bregun Perëndimor, duke vrarë tre palestinezë që sipas tyre i përkisnin grupit militant Hamas.

Ushtria izraelite pretendoi se njëri nga ata që u vranë në aksion u kishte transferuar armë dhe municione të tjerëve për një sulm të planifikuar, që sipas tyre supozohet se ishte i frymëzuar nga sulmi i Hamasit në Izrael më 7 tetor.

AP-ja shkruan se ushtria izraelite nuk ka ofruar prova për të mbështetur këtë pretendim.

Ministria palestineze e Shëndetësisë tha se forcat izraelite hapën zjarr brenda reparteve të spitalit Ibn Sina në qytetin e Jeninit. Ministria dënoi sulmin dhe i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që t’i bëjë presion ushtrisë izraelite për të ndaluar operacionet e tilla nëpër spitale.

Një zyrtar i spitalit tha se nuk ka pasur shkëmbim zjarri, duke treguar se ishte vrasje e planifikuar.

Pamjet që thuhet se ishin të kamerave të sigurisë nga spitali që qarkulluan në mediat sociale treguan për një duzinë të forcave të fshehura, shumica nga ta të armatosur, të maskuar si gra myslimane me shami ose staf i spitalit me rroba të bardha të mjekëve.

Njëri me maskë kirurgjikale po mbante një pushkë në njërin krah dhe një karrocë të palosur në tjetrën. Forcat u panë duke kontrolluar njërin nga burrat, që ishte gjunjëzuar pranë një muri, me duar të ngritura.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.