Kodi Civil përsëri pritet të vjen në rend dite, Albulena Haxhiu shpreson se kësaj rradhe do të miratohet

Ministrja e Drejtëissë, Albulena Haxhiu është shprehur optimiste për miratimin e Kodit Civil, i cili pritet që gjatë kësaj jave të votohet ne Kuvendin e Kosovës.

Ministrja Haxhiu ka folur për rëndësinë e Kodit Civil, derisa për këtë ka thënë se kanë pasur takime edhe me Grupin Parlamentar të LVV-së.

“Kësaj jave Kodi Civil do të kalojë në Kuvendin e Kosovës për faktin se është dokument i rëndësishëm dhe është e vërtetë që kemi pasur takime me grupin parlamentar, besojmë që Kodi Civil që kësaj radhe të miratohet në Kuvendin e Kosovës”.

Kujtojmë se në Kuvendin e Kosovës nuk wshtw miratuar Kodi Civil, ku kundër ishin 29 deputetë ndërsa pro 28 e katër vota ishin abstenuese.

Në momentin e votimit në Kuvend ishin 77 deputetë, por 16 prej tyre nuk morën pjesë në votim.

Vlen të përmendet se liderët e partive opozitare Memli Krasniqi, Lumir Abdixhiku dhe Ramush Haradinaj nuk ishin prezentë fare në momentin e votimit të këtij Projekt Kodi.

Pro Projektkodit Civil votuan:

Glauk Konjufca (LVV)

Mimoza Kusari-Lila (LVV)

Vasfije Krasniqi (LVV)

Armend Muja (LVV)

Fatmire Mulhaxha-Kollçaku (LVV)

Avni Dehari (LVV)

Artan Abrashi (LVV)

Fitore Pacolli (LVV)

Jahja Koka (LVV)

Haki Abazi (LVV)

Ardian Gola (LVV)

Arbër Rexhaj (LVV)

Dimal Basha (LVV)

Mirsat Shkreta (LVV)

Doarsa Kica-Xhelili (LVV)

Besim Muzaqi (LVV)

Arjeta Fejza (LVV)

Jeta Statovci (LVV)

Shqipe Selimi-Mehmeti (LVV)

Gani Krasniqi (LVV)

Tinka Kurti (LVV)

Enver Haliti (LVV)

Yllza Hoti (LVV)

Agon Batusha (LVV)

Salih Zyba (LVV)

Venedis Lahu (LVV)

Ndërsa kundër votuan;

Labinotë Demi – Murtezi (LVV)

Eman Rrahmani (LVV)

Burim Karameta (LVV)

Gramoz Agusholli (LVV)

Visar Korenica (LVV)

Driton Hyseni (LVV)

Fitim Haziri (LVV)

Drita Millaku (LVV)

Fjolla Ujkani (LVV)

Ekrem Mustafa (LVV)

Alban Bajrami (LVV)

Halil Thaci (LVV)

Milazim Salijaj (LVV)

Nijazi Isaku (LVV)

Besnik Tahiri (AAK)

Time Kadrijaj (AAK)

Pal Lekaj (AAK)

Bekë Berisha (AAK)

Albana Bytyçi (AAK)

Mërgim Lushtaku (PDK)

Kundër kanë votuar edhe deputetët e komuniteteve jo-shumicë.

Abstenuan:

Gazmend Gushinca (LVV)

Hydajet Hyseni (LVV)

Mirlinda Tishukaj – Sadiku (LVV)

Driton Hyseni (LVV

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.