Kryeministri holandez për liberalizimin e vizave për Kosovën: Akoma jo

Kryeministri i Holandës, Mark Rutte, shtet i cili është skeptik që t’u lejohet kosovarëve të udhëtojnë lirshëm në zonën Shengen, ka pasur sërish dilema nëse duhet të ndodhë liberalizimi i vizave.

Ai u shfaq më i zbutur dhe tha se ka progres por jo mjaftueshëm sa të ndodh lëvizja lirshëm e kosovarëve.

Këto deklarata ai i dha para gazetarëve, kur po fillonte Samiti BE-Ballkani Perëndimor.

“Sa i përket Kosovës ka më shumë progres drejt liberalizimit të vizave, akoma jo, por mendoj se ata po bëjnë hapa”, tha Rutte.

Në margjina e samitit, presidentja Vjosa Osmani, është parë duke biseduar edhe me kryeministrin holandez por edhe me presidentin Macron.

Franca dhe Holanda janë dy vendet e unionit që pavarësisht plotësimit të kritereve nga Kosova për heqje vizash akoma hezitojnë të marrin vendimin pro.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.