Policia ndalon veturën e dyshuar në kufi, gjen armë e municione

Të dielën pasdite, Policia e Kosovës, në këtë rast Stacioni për Mbikëqyrje të Kufirit në Vitomiricë/Radavc, gjatë punës policore operative, në fshatin Shtupeq i Madh ka pranuar informacione për lëvizjen e një veture të dyshuar.

Njësitë policore kufitare menjëherë kanë ndërmarrë veprime operative për verifikim si dhe kanë ndaluar automjetin e dyshuar me targa vendore, në të cilin gjendeshin, drejtuesi i automjeti , i dyshuari P.H. (1983), mashkull kosovar si dhe një dëshmitar.

Gjatë kontrollimit të hollësishëm të automjetit nga zyrtarët policorë janë gjetur dhe sekuestruar:

1 armë e llojit ‘Benelli’ – prodhim italian
1 armë e llojit ‘Hastan’ – prodhim turk
1 pako me 20 fishekë të kalibrit 308 ËIN ,
1 pako me 23 fishekë të llojit sterling, të kalibrit 12 mm.,
1 pako me 5 fishekë 12 mm.,
1 pako me 9 fishekë të 12mm.,
2 këllëfë të armëve të gjata

Pas kompletimit të rastit me urdhër të prokurorit, armët dhe municionin sekuestrohen, ndërsa i dyshuari është liruar në procedurë të rregullt.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.