Rritet në 24.762 numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në GazaNumri i të vdekurve palestinezë nga sulmet e vazhdueshme izraelite në Rripin e Gazës që nga 7 tetori është rritur në 24.762, tha sot Ministria e Shëndetësisë në enklavën e rrethuar, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë, ministria shtoi se 62.108 persona të tjerë janë plagosur në ofensivë.

“Okupacioni izraelit kreu 12 masakra ndaj familjeve në Rripin e Gazës, duke lënë 142 dëshmorë dhe 278 të plagosur gjatë 24 orëve të fundit”, tha ministria.

“Shumë njerëz janë ende të bllokuar nën rrënoja dhe në rrugë pasi shpëtimtarët nuk janë në gjendje t’i arrijnë ata”, thuhet në deklaratë.

Izraeli ka sulmuar Rripin e Gazës që nga një sulm ndërkufitar nga Hamasi më 7 tetor, në të cilin Tel Avivi thotë se janë vrarë afro 1.200 njerëz.

Sipas OKB-së, 85 për qind e popullsisë në Gaza është tashmë e zhvendosur brenda vendit, ndërsa përballet me mungesë akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, kurse 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.