Shkon në 57 numri i të vdekurve nga tërmeti në JaponiNumri i të vdekurve nga tërmeti me magnitudë 7.5 që goditi bregun perëndimor të Japonisë të hënën është rritur në 57, sipas transmetuesit publik japonez NHK.

Tërmeti tronditi gadishullin Noto në prefekturën qendrore të Ishikawa të hënën pasdite, duke shembur ndërtesa dhe duke shkaktuar alarme për cunami deri në Rusinë lindore.

Agjencia Meteorologjike e Japonisë hoqi të martën të gjitha paralajmërimet për cunami përgjatë pjesëve të bregut perëndimor të vendit, por më shumë se 24 orë pas goditjes së tërmetit, ka pasur akses të kufizuar në pjesën veriore të gadishullit të izoluar Noto.

Zyrtarët të cilët fluturuan me helikopterë mbi gadishullin, i njohur për peizazhet e tij bregdetare dhe peizazhet rurale, raportuan se kishin parë rrugë të dëmtuara, rrëshqitje dheu dhe zjarre të mëdha.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.