Aksion i madh në Prizren kundër fajdes e bixhozit, arrestohet edhe një Polic

Në këto momente është duke u zhvilluar një mega-aksion i gjerë i Policisë së Kosovës në bashkëpunim me Inspektoratin Policor të Kosovës që po vazhdon ende për t’i dhënë goditje krimit të fajdes dhe bixhozit të paligjshëm në regjionin e Prizrenit dhe Prishtinës.

Në një njoftim për media është bërë e ditur ajo se bastisjet po vazhdojnë në disa lokacione, teksa ka edhe të arrestuar.

Gazeta Sinjali raportoi se përveç zyrtarit policor L. B që tashmë është arrestuar, i dyshuar është edhe S.K , i cili sipas informacioneve të para dyshohet për organizimin e bixhozit të paligjshëm për një periudhë të gjatë kohore.

“Sot në orët e pasdites, si rezultat i hetimit disa mujor, Policia e Kosovës dhe Inspektorati Policor i Kosovës me autorizim të Prokurorisë Themelore në Prizren dhe Gjykatës Themelore në Prizren, janë duke realizuar një operacion të gjerë të koduar me emrin “TOTO” në disa rajone të vendit.

Operacioni i lartcekur ka për qëllim zbatimin e Urdhëresës së Gjykatës Themelore në Prizren për arrestimin e personave të dyshuar (përfshirë edhe një zyrtar policor) dhe kontrollin e disa lokacioneve (Prizren, Prishtinë, Malishevë, Suharekë) .

Hetimi është duke u zhvilluar mbi bazën e dyshimit se nga të dyshuarit në këtë rast janë kryer vepra penale të “Fajdes”, Detyrimit” dhe “Organizimi i Skemave Piramidale dhe Bixhozit të Paligjshëm”.

Deri në këtë fazë të realizimit të operacionit janë kontrolluar disa lokacione dhe deri me tani janë arrestuar disa persona të dyshuar.”

Sinjali po ashtu raportoi, me rastin e bastisjes në këto lokacione do të sekuestrohen pajisje elektronike, telefona të mençur, vetura e sende tjera të luajtshme, të cilat do të shërbejnë si prova gjatë fazes së mëtutjeshme të hetimit.

“Në cilësi të provave materiale janë sekuestruar një sasi e konsiderueshme e parave, disa vetura, telefona mobil, armë dhe municion.


Pasi që operacioni është ende në zhvillim e sipër detajet shtesë do të ofrohen pas përfundimit të operacionit policor përmes një komunikate shtesë.”, njoftoi Policia

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.