Amerika e fjalës së lirë censuron të vetmen ligjvënëse amerikano-palestineze, për komentet që bëri mbi luftën në GazaDhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara ka votuar për të censuruar Rashida Tlaib, të vetmen amerikane palestineze në Kongres, për komentet e saj mbi luftën Izrael-Hamas.

Dhoma e Përfaqësuesve votoi 234 pro dhe 188 kundër të martën në mbrëmje, për të censuruar kongresmenen demokrate me tre mandate nga Michigani.

Dënimi është një hap më poshtë se përjashtimi dhe pason një rezolutë të dështuar censure javën e kaluar.

Më shumë se 10 mijë palestinezë janë vrarë që kur Izraeli filloi bombardimet e tij në Gaza një muaj më parë, pasi grupi i armatosur Hamas vrau të paktën 1 mijë e 400 njerëz dhe mori më shumë se 200 robër në një sulm ndaj Izraelit.

SHBA-të, mbështetësit prej kohësh më të zjarrtë të Izraelit, i kanë rezistuar thirrjeve për një armëpushim, pavarësisht zemërimit në rritje globale për krizën humanitare në territorin me popullsi të dendur prej 2.3 milionë banorësh.

Ndërsa kritikoi reagimin izraelit dhe mbështetjen e SHBA-së për të, Tlaib gjithashtu ka dënuar vazhdimisht sulmin e Hamasit.

Përpara votimit, ajo mbrojti pozicionin e saj duke thënë se ajo “nuk do të heshtë” ose nuk do të lejojë që fjalët e saj të shtrembërohen.

Me disa kolegë demokratë përparimtarë pranë saj, ajo theksoi se kritikat e saj kanë qenë gjithmonë të drejtuara ndaj qeverisë izraelite dhe udhëheqjes së saj nën kryeministrin Benjamin Netanyahu.

“Është e rëndësishme të ndahen njerëzit dhe qeveria,” tha ajo. “Ideja se të kritikosh qeverinë e Izraelit është antisemitike përbën një precedent shumë të rrezikshëm. Dhe është përdorur për të heshtur zëra të ndryshëm që flasin për të drejtat e njeriut në të gjithë vendin tonë”.

Debati mbi rezolutën e censurës, i prezantuar nga Rich McCormick, një republikan nga Georgia, ishte emocional dhe intensiv, me disa përfaqësues të fokusuar në sloganin “nga lumi në det”, të cilin Tlaib e ka përdorur shpesh, duke e quajtur atë një “thirrje aspirative për lirinë, të drejtat e njeriut dhe bashkëjetesën paqësore”.

Ndërsa ajo mbronte pozicionin e saj, Tlaib u mposht.

“Populli palestinez nuk është i disponueshëm,” tha ajo, duke bërë një pauzë të gjatë. Gjyshja e saj jeton në një fshat në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Brad Schneider, një demokrat hebre nga Illinois, tha se besonte se ishte e rëndësishme të debatohej se çfarë kuptimi kishin këto fjalë.

“Nuk është gjë tjetër veçse thirrja për shkatërrimin e Izraelit dhe vrasjen e hebrenjve,” tha ai. “Unë gjithmonë do të mbroj të drejtën e fjalës së lirë. Tlaib ka të drejtë të thotë çfarë të dojë.”

Ai shtoi: “Por nuk mund të mbetet pa përgjigje”.

Ishte e paqartë nëse Schneider mbështeti kalimin përfundimtar të rezolutës.

Demokratë të tjerë paralajmëruan për rreziqet ndaj fjalës së lirë nga censura dhe precedenti që do të krijonte.
Albanian Post

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.