Izraeli vret gazetarin e njohur nga Gaza Më shumë se 20 reporterë të ekzekutuar në dy javë nga ushtria hebrejeGazetari Rushdi Sarraj u vra në një sulm izraelit në shtëpinë e tij në Gaza, raportuan gazetarët dhe kolegët vendas.

“Shoku im i ngushtë Rushdi Sarraj u vra në bombardimet izraelite në shtëpinë e tij. Ai ishte një fotoreporter dhe regjisor i talentuar që kapi historitë e gazanëve nën rrethim. Pusho në paqe”, ka shkruar fotoreporteri Wissam Nassar në Instagram.

Sarraj ishte një nga gazetarët më të famshëm në Gaza. 22 gazetarë të tjerë janë vrarë që nga fillimi i konfliktit dy javë më parë, sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve.
AA

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.