“Lufta Izrael – Palestinë”, Komisionini Evropian i ndalon reklamat në X, derisa Shtëpia e Bardhë kritikon Elon MuskKomisioni Evropian u kërkoi agjencive të tij që të ndalojnë fushatat e tyre reklamuese në platformën X për shkak të një “rritjeje shqetësuese të keqinformimit dhe gjuhës së urrejtjes gjatë luftës Palestinë – Izrael ”. Ky vendim nuk ka të bëjë me përdorimin e instrumentit nga shërbimet e Komisionit, sqaroi përfaqësuesi.

Në tetor, Komisioni nisi një hetim për shpërndarjen e mundshme të “informacionit të rremë” dhe “përmbajtjes së dhunshme terroriste” në platformë, në sfondin e luftës në Rripin e Gazës. Përveç kësaj, IBM njoftoi të enjten se po tërheq, me efekt të menjëhershëm, të gjitha reklamat e saj nga platforma X.

Po Shtëpia e Bardhë akuzoi sot Elon Musk për përsëritjen e “një gënjeshtre të neveritshme, antisemitike” në një postim në platformën X.

Biznesmeni miliarder iu përgjigj të mërkurën një postimi tjetër në të cilin përdoruesi tha se hebrenjtë inkurajojnë “urrejtjen kundër njerëzve të bardhë”, duke shkruar: “Ti the të vërtetën aktuale”.

“Është e papranueshme të përsëritet gënjeshtra e neveritshme që qëndron pas aktit më të keq të antisemitizmit në historinë amerikane në çdo kohë, e lëre më një muaj pas ditës më vdekjeprurëse për popullin hebre që nga Holokausti”, tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Andrew Bates, duke iu përgjigjur deklaratës së Musk dhe duke iu referuar sulmit të Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor.

Shumë Përdoruesit e X dhanë përkrahje për Musk, derisa disa e kritikuan atë.
/abcnews.al

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.