OBSH: Lajmi për sulm ushtarak ndaj spitalit Al-Shifa, jashtëzakonisht shqetësues


Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se lajmi për sulmin ushtarak ndaj spitalit Al-Shifa në Gaza është jashtëzakonisht shqetësues, transmeton Anadolu.

“Lajmi se ndaj spitalit Al-Shifa është kryer sulm ushtarak është jashtëzakonisht shqetësues. Jemi të shqetësuar për sigurinë e personelit shëndetësor dhe pacientëve”, tha Ghebreyesus në një postim në platformën e medias sociale X duke shtuar se është shkëputur sërish lidhja e tyre me personelin shëndetësor në spital.

Ushtria izraelite sot në mëngjes bastisi spitalin Al-Shifa, kompleksin më të madh shëndetësor të rajonit në të cilin ndodhen mijëra pacientë dhe civilë të zhvendosur në Gaza.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.