Pas SHBA- së protestat studentore anti Izraelite përhapen dhe në Europë
Policia amerikane ka bërë arrestime të reja si pjesë e një fushate kundër protestave të vazhdueshme në shumë universitete amerikane si kundërshtim ndaj luftës së Izraelit në Rripin e Gazës, ndërkohë që  dhe disa universitete në Evropë i janë bashkuar lëvizjes studentore amerikane.

Të hënën në mbrëmje në Universitetin e Kalifornisë në San Diego, policia shpërndau një tubim proteste pro-palestineze dhe arrestoi 64 persona, 40 prej të cilëve studentë.

Radio Studentore e UCLA raportoi se policia e universitetit arrestoi rreth 40 studentë me akuzën e grumbullimit gjatë shtetrrethimit.

Korrespondenti i AJ-s në Nju Jork tha se dje studentët arritën të mbyllnin një nga rrugët kryesore të qytetit gjatë një demonstrate që ata filluan në Hunter College në shenjë solidariteti me Gazën. Demonstruesit marshuan nëpër rrugë të shumta të qytetit, duke detyruar autoritetet të dërgojnë qindra policë për t’i shpërndarë dhe arrestuar një numër prej tyre.

Në Institutin e Teknologjisë në Masaçusets, studentë protestues mbrëmë thyen një barrierë që ishte vendosur në sheshin e kuvendit dhe u futën sërish në të, pavarësisht se afati i tyre për asamblenë kishte skaduar dje.

Demonstruesit mbanin pankarta që kërkonin përfundimin e programit të bashkëpunimit midis universitetit të tyre dhe ushtrisë izraelite. Forcat e sigurisë u rritën për të shpërndarë me forcë tubimin dhe kancelari i universitetit paralajmëroi studentët protestues për përjashtimin dhe arrestimin eventual nëse ata refuzonin të shpërndaheshin dhe të largoheshin nga sheshi.

Protestat që dënojnë luftën në Gaza dhe bëjnë thirrje për një bojkot ekonomik dhe akademik të Izraelit filluan tre javë më parë në Universitetin Kolumbia dhe u përhapën në rreth 40 universitete amerikane, studentët e të cilëve organizuan tubime proteste dhe policia shpërndau me dhunë disa prej tyre.

Edhe Universitetet në shumë vende evropiane i janë bashkuar lëvizjes studentore që kundërshton luftën e Izraelit në Gaza.

Në Britaninë e Madhe, studentët e Universitetit të Kembrixhit nisën një tubim proteste për të bërë presion mbi administratën e këtij universiteti që të ndërpresë bashkëpunimin me institucionet dhe kompanitë që ata i cilësuan si bashkëpunëtorë në pushtimin izraelit prej dekadash.

Studentët që protestojnë në Universitetin e Edinburgut në Skoci kanë paralajmëruar gjithashtu një grevë urie për t’i bërë presion administratës së universitetit për të përmbushur kërkesat e tyre, ndër të cilat më e rëndësishmja është ndërprerja e marrëdhënieve me Izraelin.

Në Holandë, studentët në Universitetin e Amsterdamit, një nga universitetet më të njohura kërkimore në Evropë, organizuan një tubim proteste në solidaritet me palestinezët në Gaza, por policia ndërhyri shpejt dhe e ndërpreu tubimin, duke arrestuar rreth 125 pjesëmarrës.

Në Spanjë, demonstratat e solidaritetit me Palestinën janë përhapur në universitete të ndryshme si në Navarra, Aragon, Andaluzi dhe Katalonjë. Studentët Navarra kanë bërë të ditur se protestat do të vazhdojnë deri në njoftimin e dytë duke ngritur çadra në pikën e takimit, siç ndodhi në Valencia.

Në Francë, studentët e Institutit të Shkencave Politike (Sciences Po) në Paris organizuan një protestë paqësore në rrugën Saint-Guillaume përpara selisë së këtij institucioni, para se policia të ndërhynte dhe t’i shpërndante, kur arrestuan dy studentë.

Dje, studentët demonstruan në Paris në mbështetje të Gazës dhe dënimin e luftës 7-mujore të Izraelit në Rrip.

Në Belgjikë, studentët e Universitetit të Gentit në perëndim të vendit nisën një tubim proteste në kampusin e institucionit duke kërkuar ndërprerjen e marrëdhënieve me institucionet dhe institutet izraelite, pasi administrata refuzoi kërkesën që ata paraqitën javën e kaluar. Organizatorët e protestës thanë se do të vazhdojnë deri në plotësimin e kërkesave të tyre.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.