Policia izraelite i ndalon njerëzit të hyjnë në Al-Aksa para namazit të xhumasë

Forcat izraelite të sigurisë nuk po lejojnë njerëzit të hyjnë në xhaminë Al-Aksa në Kudsin Lindor të pushtuar përpara namazit të xhumasë, raporton Anadolu.

Forcat izraelite të sigurisë morën masa të forta të sigurisë rreth kompleksit Al-Aksa dhe qytetit të vjetër.

Një konflikt i vazhdueshëm filloi të shtunën kur Hamasi nisi operacionin “Tufani i Aksa-së” kundër Izraelit, një sulm i befasishëm shumë-dimensional, përfshirë një breshëri lëshimesh të raketave dhe infiltrimesh në Izrael përmes tokës, detit dhe ajrit.

Hamasi tha se sulmi ishte një hakmarrje ndaj xhamisë Al-Aksa në Kudsin Lindor të pushtuar dhe dhunës në rritje të kolonëve izraelitë kundër palestinezëve.

Ushtria izraelite më pas nisi një operacion kundër objektivave të Hamasit brenda Rripit të Gazës.

Përgjigjja e Izraelit është shtrirë në ndërprerjen e furnizimit me ujë dhe energji elektrike në Gaza, duke përkeqësuar më tej kushtet e jetesës në një zonë që është përfshirë nga një rrethim që nga viti 2007.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.