Sveçla pas aksionit policor: Vendi i kriminelëve është burgu, ky është mesazh i prerë për të gjithë që tentojnë të destabilizojë sigurinë në vendin tonëMinistri i punëve të brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar ndaj aksionit të policisë sot, ku cak ishin grabitësit e argjendarisë në Suharekë.

Sveçla bëri të ditur se akte të tilla janë të papranueshme dhe përgjigja e vetme ndaj kriminelëve është drejtësia.

Ai gjithashtu dy zyrtarëve policor të plagosur sot gjatë aksionit i uroj shërim të shpejtë, ndërsa vendi i krimineleve është burgu, shkroi Sveçla, përcjell IndeksOnline.

Postimi i plotë i Ministrit:

Një javë më parë vendi ynë u terrorizua nga një plaçkitje e armatosur nga persona të maskuar në qendër të qytetit të Suharekës, ku një zyrtar policor mbeti i plagosur dhe një i lënduar.

Akte të tilla janë absolutisht të papranueshme dhe përgjigjja e vetme ndaj kriminelëve të tillë është sjellja para drejtësisë. Për këtë, Policisë së Kosovës i kam ofruar mbështetjen time të plotë institucionale si dhe kam kërkuar angazhim maksimal në zbardhjen e këtij rasti.

Sot jam njoftuar që Policia e Kosovës pas një pune intenzive hetimore ka lokalizuar plaçkitësit dhe ka realizuar operacionin e arrestimit të tyre. Njëri nga të dyshuarit ka shtënë drejt zyrtarëve duke plagosur një zyrtar policor dhe me këtë rast i njejti është neutralizuar. Deri më tash janë arrestuar shtatë persona ndërsa Policia është në kërkim të personit tjetër të përfshirë në këtë rast. Dy zyrtarëve policor të cilët janë plagosur dhe zyrtarit të lënduar në reagim dhe arrestim të të dyshuarve të këtij rasti ju uroj shërim të shpejtë.

Vendi i kriminelëve është burgu, dhe ky është mesazh i qartë dhe i prerë që duhet të marrë kushdo që tenton që për çfarëdo arsye të destabilizojë sigurinë në vendin tonë. Krimet nuk do të mbesin pa u ndëshkuar sepse Republikën e Kosovës nuk do ta lejojmë të bëhet vend i pasigurisë.

Rendi dhe ligji do të mbizotërojnë në çdo cep të saj.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.