Sveçla publikon armatimin e kapur sot në Zveçan, jep detaje për lokacionin ku u gjet

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla është deklaruar pas kapjes së një sasie të madhe të armatimit në Zveçan.

Ai thekson se ai lokacion (shtëpi) ku është zbuluar ky armatim, është përdorur për grumbullim dhe shpërndarje të armatimit për grupet kriminale serbe.

Ministri Sveçla ka publikuar edhe pamjet e armatimit, raporton Indeksonline.

Reagimi i plotë:

Për 2 dekada, veriu i Kosovës ka jetuar në ilegalitet, në një rend anormal, ku kanë gjetur strehë organizatat kriminale e kriminelët e financuar nga Beogradi.

Kontrabandimi, hyrja ilegalisht e mallrave e armëve në Kosovë, ka prodhuar situatë shqetësuese edhe për qytetarët tanë në veri, të cilët të përballur me fuqinë e kriminelëve kanë jetuar nën shantazh e presion të vazhdueshëm.

Si Qeveri, gjatë 2 viteve të fundit, kemi zbuluar e bllokuar rrugët ilegale të kontrabandimit. Ditën e sotme, Policia e Kosovës së bashku me institucionet e inteligjencës, pas identifikimit, ka zhvilluar bastisje në një bazë të armatimit në veriun e Kosovës, konkretisht në Zveçan. Kjo shtëpi është përdorur për grumbullim dhe shpërndarje të armatimit për grupet kriminale serbe.

Deri më tani është zbuluar një sasi e madhe e armatimit, duke përfshirë armë automatike, fishekë, granata dore dhe eksploziv. Në vendin e ngjarjes, përveç institucioneve të sigurisë, kanë qenë të pranishëm edhe përfaqësues të KFOR-it.

Veriu hap pas hapi po shkon drejt normalitetit. Rendi dhe ligji nuk do të cënohet në asnjë cep të Republikës.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.