SHBA konfirmon për herë të parë: Kemi drone mbi Gaza 🇺🇸


SHBA-ja ka konfirmuar për herë të parë se po fluturon dronë të paarmatosur mbi Rripin e Gazës që kur Hamasi nisi një sulm ndaj Izraelit më 7 tetor.

Zëdhënësi i Pentagonit, gjeneral brigade Pat Ryder tha në një deklaratë se dronët po vepronin “në mbështetje të përpjekjeve për rikuperimin e pengjeve”.

“SHBA-ja po kryen fluturime të paarmatosura me dron mbi Gaza, si dhe ofron këshilla dhe ndihmë për të mbështetur partnerin tonë izraelit ndërsa punon për nxjerrjen e pengjeve”, thuhet në deklaratë.

“Këto fluturime UAV filluan pasi Hamasi sulmoi Izraelin më 7 tetor,” shtoi ai.

Konfirmimi vjen pasi gazetarët vunë re MQ-9 Reapers, zakonisht të përdorur nga forcat speciale amerikane, duke rrotulluar Gazën në Flightradar24, një faqe interneti për gjurmimin e fluturimeve në dispozicion të publikut.

Dronët Reapers janë përdorur më parë për të kryer sulme ajrore në Afganistan, por përdoren kryesisht si drone vëzhgimi për shkak të aftësisë së tyre për të “qëndruar pezull” mbi një zonë për më shumë se 20 orë.
G.Express

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.