🔮Lajmi i Fundit : ShkĂ«mbehet zjarr nĂ« mes tĂ« policisĂ« dhe disa personave nĂ« Zubin Potok, arrestohet njĂ« serbNjësia e Ndërhyrjes së Shpejtë e Policisë Kufitare të shtunën ka arrestuar një person në fshatin Bube të Zubin Potokut për sulm ndaj personit zyrtar dhe kontrabandë të mallrave.

Kjo pasi policia kishte vĂ«nĂ« re lĂ«vizje tĂ« dyshimta tĂ« disa automjeteve dhe nĂ« pĂ«rpjekjet pĂ«r t’i ndaluar e kontrolluar ato, Ă«shtĂ« pĂ«rballur me rezistencĂ« tĂ« armatosur nga persona tĂ« dyshuar.

Në njoftimin e policisë thuhet se ndërmjet të të dyja palëve ka pasur shkëmbim zjarri, por që nuk kanë pësuar lëndime as nga policia as nga të dyshuarit.

“NĂ« pĂ«rpjekje pĂ«r t’i ndaluar dhe kontrolluar automjetet e dyshuara, policia ka hasur nĂ« rezistencĂ« tĂ« armatosur nga persona tĂ« dyshuar. TĂ« ndodhur nĂ« njĂ« situatĂ« tĂ« tillĂ«, pĂ«r tĂ« mbrojtur vetĂ«n dhe vĂ«nĂ« situatĂ«n nĂ«n kontroll, zyrtarĂ«t policorĂ« i janĂ« kundĂ«rpĂ«rgjigjur sulmit po ashtu me armĂ« dhe kanĂ« arritur ta arrestojnĂ« njĂ«rin nga tĂ« dyshuarit: D.I., (viti i lindjes 1981, mashkull serb kosovar nga Z.Potoku)”, thuhet nĂ« njoftimin e policisĂ«.

Gjatë kontrollit të kamionit, janë gjetur të ngarkuara 40 copë dele, pa dokumentacion përcjellës e që dyshohet se janë kontrabanduar nga Serbia për në Republikën e Kosovës.

Po ashtu aty janë hasur edhe dy automjete të braktisura, që dyshohet se kanë qenë në përcjellje të kamionit.

“NĂ« vendin e ngjarjes kanĂ« dalĂ« njĂ«sitet pĂ«rkatĂ«se policore, pĂ«rfshirĂ« IPK-nĂ« dhe pĂ«r rastin Ă«shtĂ« njoftuar prokurori. Ndaj tĂ« dyshuarit Ă«shtĂ« iniciuar rasti kundrejt dy veprave penale: ‘sulmi ndaj personit zyrtar’ dhe ‘kontrabanda e mallrave’”, shtoi Policia.

Kamioni me dele është dërguar në terminalin doganor, dy veturat e hasura në vend- ngjarje janë konfiskuar, kurse më aktvendim nga prokurori, i dyshuari dërgohet në mbajtje deri në 48 orë.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.