Kryeministri đŸ‡ŠđŸ‡± Edi Rama mesazh pĂ«r zgjedhjet đŸ‡čđŸ‡·: Presidenti Erdoğan Ă«shtĂ« njĂ« mik i mirĂ« i ditĂ«ve mĂ« tĂ« vĂ«shtira

Kryeministri i ShqipĂ«risĂ«, Edi Rama, ka pĂ«rcjellĂ« njĂ« video-mesazh me rastin e zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare nĂ« Turqi qĂ« do tĂ« mbahen mĂ« 14 maj, ku thekson rĂ«ndĂ«sinĂ« e zgjedhjeve dhe mbĂ«shtetjen e shtetit turk dhe presidentit Recep Tayyip Erdoğan ndaj ShqipĂ«risĂ« dhe shqiptarĂ«ve, transmeton AA.

Në hyrje të mesazhit të publikuar nga zyra e shtypit e Kryeministrisë së Shqipërisë, Rama thekson se Turqi është përpara një zgjedhjeje me rëndësi të madhe, sipas tij, jo vetëm për kombin dhe popullin turk, po edhe për Ballkanin dhe Evropën.

“ËshtĂ« padiskutim detyra e qytetarĂ«ve tĂ« RepublikĂ«s sĂ« TurqisĂ« tĂ« zgjedhin liderin dhe qeverinĂ« qĂ« duan. Askush nuk mund dhe nuk di ta bĂ«jĂ« kĂ«tĂ« mĂ« mirĂ« se ata. Por, nĂ« respekt tĂ« secilit e tĂ« secilĂ«s prej tyre, unĂ« dua tĂ« shpreh konsideratĂ«n mĂ« tĂ« lartĂ« pĂ«r Presidentin Erdoğan, vizioni, kurajoja, vullneti dhe puna e palodhur e tĂ« cilit, e ktheu nĂ« sytĂ« e krejt botĂ«s TurqinĂ« nĂ« shembullin e njĂ« transformimi fantastik”.

Rama shton se fuqizimi shembullor i TurqisĂ« dhe krijimi i njĂ« vetĂ«dijeje tĂ« re, tek forca e kombit dhe e shtetit turk, nuk sollĂ«n vetĂ«m plot tĂ« mira pĂ«r TurqinĂ« e pĂ«r popullin e saj, “po krijuan edhe vĂ«shtirĂ«si tĂ« mĂ«dha dhe kundĂ«rshti tĂ« forta, tĂ« cilat kulmuan me vĂ«nien deri nĂ« pikĂ«pyetje tĂ« integritetit tĂ« institucioneve legjitime tĂ« TurqisĂ«, madje edhe tĂ« vetĂ«s jetĂ«s sĂ« Presidentit Erdoğan”.

“UnĂ« e di se Presidenti Erdoğan ka kritikĂ« tĂ« fortĂ«, ashtu siç ka edhe mbĂ«shtetĂ«s pasionantĂ« dhe me siguri tĂ« dyja palĂ«t kanĂ« arsyet e tyre legjitime, pĂ«r tĂ« cilat sot Turqia po zhvillon njĂ« ballafaqim tĂ« zjarrtĂ«. Po unĂ« dua vetĂ«m t’ju them tĂ« gjithĂ«ve se nĂ« kohĂ« kaq tĂ« vĂ«shtira, jo vetĂ«m pĂ«r TurqinĂ«, po pĂ«r krejt botĂ«n e sidomos EvropĂ«n, eksperienca dhe karakteri i Presidentit tĂ« RepublikĂ«s sĂ« TurqisĂ« – roli i tij pĂ«r lehtĂ«simin e barrĂ«s sĂ« madhe tĂ« konfliktit nĂ« UkrainĂ« mbi rrugĂ«t e furnizimit me grurĂ« tĂ« shumĂ« vendeve tĂ« rrezikuara nga pesha e atij konflikti apo pesha e gjykimit tĂ« tij nĂ« pĂ«rballjen me vatrat kĂ«rcĂ«nuese tĂ« terrorizmit – janĂ« njĂ« aset tepĂ«r i çmuar, pĂ«r tĂ« mos u marrĂ« parasysh nga tĂ« gjithĂ« ata qĂ« tĂ« dielĂ«n e ardhshme do tĂ« vendosin pĂ«r drejtimin qĂ« do tĂ« marrĂ« Turqia”, thekson Rama.

Rama shprehet se pĂ«r ShqipĂ«rinĂ« dhe shqiptarĂ«t Presidenti Erdoğan Ă«shtĂ« njĂ« mik i mirĂ« i ditĂ«ve mĂ« tĂ« vĂ«shtira, sipas tij qĂ« nga dita e vendimit pĂ«r njohjen e KosovĂ«s si shtet, qĂ« Turqia ishte e para e cila e deklaroi sapo Kuvendi i KosovĂ«s shpalli republikĂ«n, tek tragjedia e tĂ«rmetit nĂ« ShqipĂ«ri, kur Turqia mbĂ«shteti qindra familje tĂ« prekura shqiptare me ndĂ«rtimin e shtĂ«pive tĂ« reja apo mundĂ«simi i vaksinave kundĂ«r virusit vdekjeprurĂ«s, kur tĂ« tjerĂ«t sipas kryeministrit Rama “ishin shumĂ« tĂ« zĂ«nĂ« me hallin e tyre”.

“PĂ«r mua personalisht Presidenti Erdoğan nuk Ă«shtĂ« vetĂ«m njĂ« mik i mirĂ« nĂ« ditĂ« tĂ« vĂ«shtira, po edhe njĂ« lider politik shumĂ« i veçantĂ«, pĂ«r faktin se thotĂ« atĂ« qĂ« bĂ«n dhe bĂ«n atĂ« qĂ« thotĂ«. Disa mendojnĂ« se ai Ă«shtĂ« shumĂ« rigjid dhe i prerĂ«. Mbase kanĂ« tĂ« drejtĂ«, po mbase pĂ«r kĂ«tĂ« fazĂ« tĂ« historisĂ« sĂ« TurqisĂ« dhe nĂ« kĂ«tĂ« botĂ« kaq tĂ« paparashikueshme, mospĂ«rkulja Ă«shtĂ« pikĂ«risht ajo qĂ« i Ă«shtĂ« dashur e i duhet ende njĂ« vendi si Turqia, e cila nĂ« 14 maj duhet tĂ« vendosĂ« mes vĂ«shtirĂ«sisĂ« pĂ«r tĂ« vazhduar pĂ«rpara dhe lehtĂ«sisĂ« sĂ« kthimit mbrapa”, thuhet nĂ« mesazhin e RamĂ«s.

Rama shton mĂ« tej se “Duke i uruar TurqisĂ« dhe popullit turk tĂ« gjitha bekimet e Zotit, uroj megjithĂ« zemĂ«r qĂ« qytetarĂ«t turq tĂ« kenĂ« parasysh nĂ« zgjedhjen e tyre edhe rolin e pazĂ«vendĂ«sueshĂ«m tĂ« RepublikĂ«s sĂ« TurqisĂ« nĂ« ekuilibrat e brishtĂ« tĂ« kĂ«saj kohe tĂ« vĂ«shtirĂ« pĂ«r Ballkanin, e pĂ«r krejt EvropĂ«n”.

Kujtojmë se zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare në Turqi do të mbahen më 14 maj

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.